Miért szükséges az épületet lebontani?
A bontásra ítélt gellérthegyi épületegyüttes történelmileg rendkívül terhelt, hiszen az a Munkásőrség egykori főhadiszállása volt, amelynek állapota súlyosan leromlott, a szakvélemények alapján nem felújítható oly módon, hogy a mai elvárásoknak megfeleljen, így indokolttá vált egy új, a mai kor minden követelményének megfelelő épület létrehozása. A régi létesítmény alkalmatlan az MCC egyedülálló tehetséggondozó programjának megvalósításához, hiszen energetikai megoldásai, technológiai berendezései elavultak, vízszigetelési rendszerei tönkrementek, gépészete menthetetlen. A szakértők egybehangzó állítása szerint tulajdonképpen felújíthatatlan.
Milyen napszakokban történik a munkavégzés? Hétvégén is lehet számítani zajra és porra?
A Mathias Corvinus Collegium, mint beruházó számára kiemelten fontos, hogy a bontás, majd később az építkezés során az ingatlan környezetében élő lakosok minél kevesebbet érezzenek a beruházás során megvalósuló munkafolyamatokból. Ennek érdekében az intézmény különös figyelmet fordít a környezeti terhelés csökkentésére. Ezért kizárólag az általános munkarendhez kapcsolódó napközbeni munkavégzésre kerül sor, sem éjszaka, sem hétvégén nem működnek majd a munkagépek.
Mennyire érinti a munkavégzés a környékbeli lakosokat a zajszint szempontjából?
A Mathias Corvinus Collegium, mint beruházó számára kiemelten fontos, hogy a bontás, majd később az építkezés során az ingatlan környezetében élő lakosok minél kevesebbet érezzenek a beruházás során megvalósuló munkafolyamatokból. Ezért az intézmény különös figyelmet fordít a környezeti terhelés csökkentésére. Bár a meglévő vasbeton épület bontása mindenképpen zajjal jár, azonban a bontási munkákat kivitelező cég vállalta, hogy az előírt zajterhelést a kritikus munkák során sem fogja túllépni, sőt ezen túlmenően megvizsgálja, milyen egyéb olyan technikai megoldást (pl. zajvédő kerítés) tud alkalmazni, ami érdemben csökkenti a környék zajterhelését.
Mennyire érinti a munkavégzés következtében kialakuló szállópor a környékbeli lakosokat?
A Mathias Corvinus Collegium, mint beruházó számára kiemelten fontos, hogy a bontás, majd később az építkezés során az ingatlan környezetében élő lakosok minél kevesebbet érezzenek a beruházás során megvalósuló munkafolyamatokból. Ezért az intézmény különös figyelmet fordít a környezeti terhelés csökkentésére. A bontási munkákat kivitelező cég vállalta, hogy folyamatos locsolással a lehető legkisebbre csökkenti a szálló por mértékét.
Mi a szerepe az építési területet körülölelő kerítésnek?
A Mathias Corvinus Collegium, mint beruházó számára kiemelten fontos, hogy a bontás, majd később az építkezés során az ingatlan környezetében élő lakosok minél kevesebbet érezzenek a beruházás során megvalósuló munkafolyamatokból. Ezért az intézmény különös figyelmet fordít a környezeti terhelés csökkentésére. Ezt szolgálja az építési területet körülölelő kerítés is, amely egyrészt a zajterhelést, másrészt a szálló por mennyiségét hivatott csökkenteni.
Mi lesz a munkavégzés során keletkező hulladékkal?
A Mathias Corvinus Collegium, mint beruházó számára kiemelten fontos, hogy a bontás, majd később az építkezés során az ingatlan környezetében élő lakosok minél kevesebbet érezzenek a beruházás során megvalósuló munkafolyamatokból. Ezért az intézmény különös figyelmet fordít a környezeti terhelés csökkentésére. A kivitelező cég szelektíven gyűjti a hulladékot, egyes anyagokat pedig az építkezésen újra felhasznál.
A munkálatok mennyiben érintik a Somlói út forgalmát?
Az ingatlan alatt található egy 10-15 méter mély hasadék, amelynek nagyobb része átnyúlik a Somlói út és a túloldali Sáncterület alá, az üreg ismert hossza pedig körülbelül 53 méter, az útpálya alatt 7-9 méter mélységben, a Somlói útra merőlegesen helyezkedik el. Az úttest alá nyúló üreg tömedékelésének ideje alatt mindenképpen szükség lesz útlezárásra. Az MCC a Közlekedési Hatósággal és az érintett önkormányzatokkal szorosan együttműködik annak érdekében, hogy a munkálatok a lakosságnak a lehető legkisebb kellemetlenséget okozzák. Mindezek érdekében az MCC a budavári és az újbudai önkormányzatokkal is együttműködési megállapodást kötött.
Az építkezés következtében csökken-e a zöldterület nagysága?
Az építkezés következtében nemhogy csökken, hanem jelentősen nő a zöldterület nagysága. A mostani két épület helyett ugyanis csak egy, a nagyobbikkal közel azonos alapterületű fog állni a telken, így a mostaninál jóval kiterjedtebb lesz a zöldfelület. A központot körülvevő park pedig mindenki számára nyitott lesz.
Az új épületen és a parkon kívül milyen beruházással, fejlesztéssel gazdagodik a környék?
A környék a nagyszabású beruházással nem csupán Magyarország egyik legmodernebb képzési-oktatási intézményével gazdagodik, hanem komoly infrastrukturális fejlesztésen is átmegy. A bontással kezdődő beruházással a Mathias Corvinus Collegium több olyan plusz vállalást is tesz, amellyel évek vagy évtizedek óta fennálló, a környékbeli lakosokat is érintő problémákat orvosol. Az egyik ilyen az építési területen található úgynevezett üreg tömedékelése, amellyel elhárul az úttest beomlásának évek óta fennálló veszélye is. Egyes helyeken teljesen új útburkolat készül, valamint az esővíz megfelelő elvezetéséről is gondoskodik az MCC. A beruházás során a többi között zebrákat telepítenek, valamint kiszélesítik a járdát, ezzel megkönnyíti a környék kerekesszékkel és babakocsival való megközelítését. Egy mindenki által látogatható park is ékesíti majd környéket, illetve olyan közösségi tereket is létrehoznak (kávézó, könyvtár), amelyek szintén elérhetőek lesznek a lakosság számára is.
Mennyire veszi figyelembe az MCC a helyi lakosok és az önkormányzatok véleményét?
A Mathias Corvinus Collegium az érintett budavári és újbudai önkormányzatokkal folyamatosan egyeztetve végzi a bontási, valamint a jövőbeli építési munkálatokat, fokozottan ügyelve a helyi érdekek figyelembevételére. Az MCC a kezdetektől fogva kikéri a helyi önkormányzatok szakembereinek véleményét, teret adva arra, hogy a munkálatok minden igényt kielégítsenek. Mindezek érdekében mindkét érintett önkormányzattal együttműködési megállapodást kötött az MCC. A tehetséggondozó intézmény különböző fórumokon (média, lakossági fórumok) folyamatosan tájékoztatja a lakosokat is a bontás, majd az építés aktuális állásáról.
Miért a Napur Architect Kft. tervpályázata alapján készül az új épület?
A beérkezett pályaműveket az ország legkiválóbb szakemberei bírálták el. A nyertes Napur Architect Kft. tervpályázata a bírálóbizottság szerint […] „erős, egyedi, szinte meseszerű módon közelíti meg a tartalmat, környezetét mesekertszerű kárpát-medencei utalásokkal szövi át. Homlokzatképzése, látványai magas színvonalon kidolgozottak. A „C” formájú campus egyszerre befogadó, nyitott, zárt, mégis erőt sugároz.”
Mivel foglalkozik az MCC?
Az MCC Kárpát-medence legnagyobb tehetséggondozó intézménye, amely jelenleg már 28 helyszínen végzi tevékenységét. és az általános iskola felső tagozatától a felnőtt korig működtet közcélú, ingyenes tehetséggondozási programokat. A több, mint 7300 diák oktatását ellátó intézmény célja, hogy segítsen létrehozni egy tehetséges, széles látókörű és nyelveket beszélő nemzedéket, amely Magyarország érdekeit képviselve részt tud venni a nemzetközi vitákban és döntéshozatalban. A központ támogatja az összmagyarság felemelkedését szolgáló közéleti párbeszéd és kultúra fejlesztését. Az MCC a következő öt évben Kárpát-medence-szerte 35 magyarlakta településen teszi elérhetővé ingyenes programjait. Az intézmény ezt követően 3500 általános iskolás, 4500 középiskolás, 1500 egyetemista és 500, egyéb programokban részt vevő fiatal számára nyújt majd fejlődési lehetőséget. Tehát közel 10,000 hallgató vehet részt az MCC programjaiban.
Vágnak majd ki fákat a bontás vagy az építkezés során a meglévők közül?
A beruházás eredményeképpen egy teljesen új, 21. századi koncepció mentén kialakított épületegyüttes jön létre a többi között mélygarázzsal, felszín alatti sportcsarnokkal. Az építkezés során a zöldterület növelése érdekében, másrészt a terület statikai biztonsága érdekében egy komplex támfalrendszert alakítanak ki, ezért a munkálatok megkezdésekor a jelenleg az ingatlanon lévő fákat ki kell vágni. A beruházás végeztével azonban jelentősen nő a zöldterület aránya, így az ültetett fák száma is. Az ingatlanon belül mintegy 100, a felújításokkal érinett közterületeken pedig megközelítőleg 50 fát ültetnek majd.
Hol lesznek pontosan az új parkolóhelyek és hány darab? Azt bárki használhatja, vagy csak az MCC vendégei? A beruházás érinti a Somlói úti parkolóhelyeket is?
Az érintett önkormányzatokkal egyeztetve, a forgalom biztonságosabbá tétele érdekében a Somlói út Alsóhegy utca felöli szakaszán is lesznek átépítések, melyek a meglévő parkolóhelyeket is érintik. Ezen átépítések elsődleges célja a megfelelően biztonságos gyalogos közlekedést lehetővé tevő járdák kialakítása és a parkolás rendszerének a forgalmi viszonyokhoz igazítása. Emellett az MCC a munkavállalói gépjárművek számára egy mélygarázst épít ki, amelyben a dolgozók parkolását a telken belül, a föld alatt biztosítja. Az épülő felszíni parkolókat (15 db normál és 3 K+R) pedig kizárólag a helyi lakosok használhatják majd.
A bontás és az építkezés során kihez lehet fordulni, ha panaszunk van? Lesznek lakossági fórumok, vagy egy kapcsolattartó, akit fel lehet keresni?
A Mathias Corvinus Collegium és az építési beruházó kiemelten ügyel arra, hogy az építkezés során folyamatosan tartsa a kapcsolatot az érintett önkormányzatokkal, valamint a környékbeli lakosokkal. A bontás és majd az azt követő építkezés fontosabb fázisairól az MCC folyamatosan tájékoztatja az érintetteket. Panaszát az érintett önkormányzatok, az építési beruházó, valamint az MCC felé tudja benyújtani.
Ki a munkálatok kivitelezője?
A beruházás kivitelezője a ZÁÉV Zrt. A cég legfőbb célja, hogy építőipari vállalkozásai során folyamatosan és maradéktalanul elégítse ki a megrendelői igényeket, és más érdekelt felek elvárásait, a jogi-, hatósági-, és egyéb követelményeket, a káros környezeti hatások, munkahelyi veszélyek csökkentésével, és a munkahelyi sérülések és egészségkárosodások elkerülésével. A ZÁÉV Zrt. az elmúlt években többek között olyan nagyszabású építkezések kivitelezője volt, mint a Nemzeti Atlétikai Központ, Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Dr. Koltai Jenő Sportközpontja, Néprajzi Múzem és a Puskás Aréna.